דפיברילטור חשמלי – מהו, ולאילו שימושים נצטרך אותו

במצבי חרום בהם אדם לוקה באירוע לב, ישנו מכשיר יעיל ומציל חיים בעל מספר גרסאות אשר אחת מהן כל אחד מאיתנו יוכל לתפעל בזמן אמת. המכשיר הוא דפיברילטור חשמלי. בערכות חרום, במקומות ציבוריים ואף מושתלים בתוך גופם של אנשים אשר עברו ניתוחים בסוג זה, תוכלו למצוא את הדפיברילטור החשמלי. בעזרת מכשיר זה ניתן בזמן אמת למצוא חריגויות בלב מטופלים ולטפל בהם ולהציל את חייהם.

מכשיר זה הינו חלק בלתי נפרד מרפואת החרום כאשר בסוגיו השונים משתמשים גם אנשים פרטיים ללא ידע רפואי וגם צוותים רפואיים. אז, מהו בעצם דפירילטור חשמלי, כיצד הוא עובד ולאילו שימושים באמת נצטרך אותו? לפניכם התשובות לשאלו אלו.

 

כיצד הדפירילטור החשמלי עובד, ומהו בעצם?

דפיברילטור הוא בעצם קופסא אשר מתוכנתת להיות חכמה ביותר. את הקופסא מחברים לגוף המטופל באזור הלב (המיקום המדויק מוצג בהוראות ההפעלה של כל מוצר) בעזרת אלקטרודות. הדפיברילטור החשמלי יודע לזהות חריגות בלב – דום לב, פרפור חדרים, דופק לב מואץ או מהיר מדי. בהתאם לצורך, עם הדפיברילטור ניתן לשלוח אותו חשמליים דרך האלקטרודות ולנסות לתקן את המצב ולהציל את חיי המטופל. על מנת ללמוד עוד על דפיברילטורים ובכללי על קורסים חשובים בהצלת חיים, תוכלו למצוא קורסי עזרה ראשונה של המרכז לרפואת חרום.

 

דפיברילטור – סוגים

כאמור, לדפיברילטור חשמלי ישנן מספר וריאציות, אשר משתנות ביניהן בכמה פרמטרים, אך לכולן מטרה זהה – זיהוי בעיות לב וטיפול בזמן חרום במטופל אשר חווה את בעיות אלו. השניים המרכזיים הם המכשירים האוטומטיים והחצי אוטומטיים.

 

דפיברילטור אוטומטי

דפיברילטור אוטומטי הוא הנוח ביותר לשימוש. הוא מגיע עם הוראות קוליות אש מדברות בשלל שפות (כולל עברית, תלוי במכשיר אשר רוכשים). הוא מזהה את הבעיות בלב ונותן באופן עצמאי ואוטומטי את הזרמים החשמליים (ורק מזהיר את המטפלים להתרחק מגוף המטופל). כאשר אין צורך בשוק חשמלי הוא מדריך כיצד לבצע החייאה.

דפיברילטור זה ניתן לרכוש באופן פרטי ולהפעיל ללא ידע רפואי גם בזמן חרום, למרות שמומלץ מאוד לעבור הדרכה מסוימת מבעוד מועד, כיוון שכך תגיעו עם יותר ידע לזמן אמת בו כל שנייה חשובה על מנת להציל חיים.כיום, על פי חוק הדפיברילטורים, נדרש שיהיה דפיברילטור בכל מקום ציבורי המונה יותר מ- 500 אנשים.

 

דפיברילטור חצי אוטומטי

מכשיר זה משמש צוותים רפואיים. הוא מהיר יותר ממקבילו האוטומטי. חלק מהשוני ביניהם מתבטא בכך שהשימוש בו מצריך ידע ואף שיקול דעת, כאשר המטפל מפעיל את השוק החשמלי עם כפתור ואף שולט בעוצמה.

 

לסיכום

לסיכום, דפיברילטור אוטומטי נועד לזהות חריגות בלב מטופלים בזמן חרום ואף ניתן לטפל בהם בעזרו. דפיברילטור אוטומטי אף עושה חלק גדול מהעבודה בעצמו. קורסי עזרה ראשונה של המרכז לרפואת חרום.

אדם שסובל מהתקף לב

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
שתלים
מה התהליך של השתלת שיניים?

השתלת שיניים נחשבה עד לפני כמה שנים להליך מורכב ויקר במיוחד. לאחרונה אנו עדים לשינוי משמעותי בהקשר זה. שכן, פעולה זו הפכה לתהליך נפוץ ופשוט

קרא עוד »
כִּירוּרגִיָה
רשלנות רפואית בניתוח

ניתוחים נחשבים לפרוצדורה רפואית מורכבת ונפוצה שמתקיימת מידי יום בבתי החולים ומכונים רפואיים ברחבי הארץ. לצערנו, יש לא מעט אנשים שיוצאים מניתוחים שונים ומגלים שאירעה

קרא עוד »
מהו דיקור יבש ומתי משתמשים בו
מהו דיקור יבש ומתי משתמשים בו?

כבר שנים שתחום הרפואה האלטרנטיבית תופס תאוצה ואנשים מחפשים גישות לא פולשניות והוליסטיות לטפל בבריאותם. אחד הטיפולים היעילים של עולם הרפואה האלטרנטיבית שצובר אחיזה הוא

קרא עוד »