השתלת עדשה – האם זה אפשרי?

ראייה טובה חיונית לחיינו. היא מאפשרת לנו לתפקד באופן תקין, ליהנות מהעולם הסובב אותנו ולקיים קשרים חברתיים. אך עבור מיליוני אנשים בעולם, ראייה טובה אינה מובנת מאליה. הם סובלים מבעיות ראייה שונות, כמו קוצר ראייה, רוחק ראייה, אסטיגמציה וקטרקט. בעבר, משקפיים ועדשות מגע היו הפתרונות העיקריים לתיקון בעיות ראייה, אך כיום, טכנולוגיות מתקדמות מאפשרות פתרון חדשני ויעיל יותר שהינו השתלת עדשה – על כך במאמר הבא.

 

מהי השתלת עדשה?

השתלת עדשה היא הליך כירורגי שבו עדשה מלאכותית מושתלת בעין, במקום העדשה הטבעית. העדשה המלאכותית עשויה מחומרים איכותיים ותואמת את צורת העין. היא משפרת את יכולת המיקוד של העין ומאפשרת ראייה חדה וברורה ללא צורך במשקפיים או עדשות מגע.

השתלת עדשה

סוגים שונים של עדשות מלאכותיות

  • עדשות חד מוקד – מתקנות קוצר ראייה, רוחק ראייה או אסטיגמציה.
  • עדשות מולטיפוקאליות – מתקנות מספר ראייה שונה למרחקים שונים ומאפשרות ראייה טובה ללא צורך במשקפיים לקריאה או ראייה לרחוק.
  • עדשות טוריות – מתקנות אסטיגמציה.

 

היתרונות של השתלת עדשה

  • שיפור משמעותי בראייה – רוב המטופלים נהנים משיפור משמעותי בראייה לאחר הניתוח וחוזרים לראות חד וברור ללא צורך במשקפיים או עדשות מגע.
  • איכות חיים משופרת – ראייה טובה משפיעה על כל תחומי החיים, משיפור בפעילות היום-יומית ועד הגברת הביטחון העצמי.
  • פתרון קבוע – השתלת עדשה היא פתרון קבוע לבעיות ראייה ואינה דורשת תחזוקה שוטפת כמו משקפיים או עדשות מגע.
  • הליך בטוח – השתלת עדשה היא הליך כירורגי בטוח ויעיל, שמבוצע על ידי רופאי עיניים מומחים.

 

מי מתאים להשתלת עדשה?

השתלת עדשה תוך-עינית מתאימה למבוגרים מעל גיל 18 הסובלים מבעיות ראייה יציבות (מספר ראייה שלא השתנה במשך שנה לפחות) ואינם מתאימים לניתוחי לייזר. כמו כן, חשוב שהמטופלים יהיו בריאים באופן כללי ובעלי ציפיות ריאליסטיות לגבי תוצאות הניתוח.

 

הליך הניתוח וההחלמה

הליך השתלת עדשה מתבצע בדרך כלל בהרדמה מקומית ונמשך כ-20-30 דקות. הרופא מבצע חתך זעיר בקרנית ומחדיר את העדשה המלאכותית דרך החתך. לאחר מכן, החתך נסגר ללא צורך בתפרים. ההחלמה מהניתוח מהירה יחסית ורוב המטופלים חוזרים לפעילותם הרגילה תוך מספר ימים. חשוב להקפיד על הוראות הרופא לאחר הניתוח ולערוך בדיקות מעקב באופן קבוע.

כמו בכל הליך כירורגי, גם השתלת עדשה כרוכה בסיכונים ובסיבוכים אפשריים. הסיכונים הנפוצים ביותר כוללים זיהום, דלקת, יובש בעיניים וירידה זמנית בראייה. סיבוכים חמורים יותר, כמו היפרדות רשתית, הם נדירים יחסית.

 

סיכום

השתלת עדשה היא הליך רפואי יעיל ובטוח שיכול לשפר משמעותית את איכות חייהם של אנשים הסובלים מבעיות ראייה שונות. לפני קבלת החלטה לגבי השתלת עדשה, חשוב להתייעץ עם רופא עיניים מומחה כדי לוודא שההליך מתאים לכם ולקבל מידע נוסף על היתרונות והסיכונים.

השתלת עדשה

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא