התמודדות עם התמכרות לאופיאטים: כל מה שצריך לדעת

התמכרות לאופיאטים הפכה לאתגר עולמי מאחר והיא משפיעה על אנשים רבים ומשפחותיהם בכל רחבי העולם, לרבות בארץ. התגברות על התמכרות זו דורשת כמה דברים, ביניהם הבנה של הבעיה, פנייה לטיפול ותמיכה מתמשכת. במאמר זה נסקור את כל אלה כדי שתבינו מהם הדברים העיקריים שצריך לדעת על תהליך ההתמודדות עם התמכרות זו.

 

הבנה של התמכרות לאופיאטים

כדי להתמודד טוב יותר בתהליך גמילה מאופיאטים, חשוב להבין מאיפה היא נובעת. אז התמכרות זו המון פעמים מתרחשת כאשר רושמים למטופל שסובל מכאבים תרופות שמכילות אופיאטים. התרופות האלה גם משככות כאבים היטב וגם מעוררות בנו תחושות נעימות ואופוריות שעושות לנו טוב.

המוח שלנו עם הזמן מפתח עמידות להשפעה של אופיאטים, וכך הוא דורש כמות גדולה יותר שלהם בתדירות גבוהה יותר כדי להגיע לאותה השפעה התחלתית. כך מתפתחת ההתמכרות, ואנשים מתחילים לשים לב שהם חווים תסמיני גמילה כשהם לא משתמשים בכדורים. תסמיני גמילה אלה עלולים להיות לא פשוטים ומאתגרים מאוד, מה שלעיתים מוביל לרגרסיה.

התמכרות לאופיאטים

שיטות טיפול קלאסיות

הטיפול בהתמכרות לאופיאטים מתחיל בדרך כלל בניקוי רעלים, שזה בעצם תהליך שמאפשר לגוף להתנקות מהתרופות ולהוציא אותן מהמערכת. ניקוי זה יכול להיות בליווי מקצועי רפואי, וזאת כדי לעזור עם תסמיני הגמילה שעולים, ביניהם כאבים, הקאות, דיכאון ועוד. יש גם תרופות שניתן לקחת שיכולות להקל על תהליך הגמילה ולהפחית את הרצון למנת אופיאטים.

עוד שיטת טיפול היא CBT, כלומר טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול זה פונה למנגנונים הפסיכולוגיסטיים שמאפשרים את ההתמכרות, ועוזרים לאנשים להבין את המצב שלהם, לפתח אסטרטגיות להתמודד עם הבעיה ולנטוע בהם את הרצון להישאר נקיים. אם אלה לא עובדים, יש תוכניות גמילה ארוכות טווח שכוללות אשפוז במוסד שמספק סביבה מובנית להתמודדות עם הבעיה.

 

טיפול ANR

טיפול חדשני להתמודדות עם התמכרות לאופיאטים כולל גישה חדשה להתנהלות מול תסמיני הגמילה. בהליך רפואי זה מנקים את הגוף במהירות מהאופיאטים ומשחזרים את האיזון הטבעי בין האנדורפינים לבין הקולטנים. תהליך זה קורה בהרדמה במרפאה, והוא מאפשר לצמצם את כל תסמיני הגמילה הקשים שמשפיעים המון פעמים על תהליך הגמילה עצמו ומשבשים אותו. מדובר גם בטיפול יחסית מהיר שמאפשר לאנשים לחזור לשגרה בהקדם.

 

תמיכה פנימית חיצונית

כשאתם מתמודדים עם התמכרות לאופיאטים לא מדובר במשהו מיידי. זהו תהליך שדורש מכם מערכות תמיכה פנימיות וחיצוניות חזקות לתקופה. הפנימיות כוללות שגרה שטובה לכם, תזונה מאוזנת וכדומה. החיצונית כוללת אנשי מקצוע מוסמכים אבל גם חברים ומשפחה שיהיו שם בשבילכם.

 

לסיכום

התמכרות לאופיאטים היא מצב מורכב ומאתגר, אך כאשר יש לכם את הידע, הטיפול והתמיכה הנכונים, תוכלו להגיע להחלמה. קיימות שיטות גמילה שונות, מהקלאסיות ועד החדשניות יותר, ובסוף תוכלו לצאת מנצחים מהצד השני.

התמודדות עם התמכרות לאופיאטים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
מכונת דפוס מקצועית בבית דפוס
האם ניתן להדפיס על PVC?

פוליוויניל כלוריד (או בשמו המוכר יותר – PVC) נחשב לפלסטיק נפוץ בארץ ובעולם. עובדה זו אולי ידועה לכם, אבל לא בטוח שאתם יודעים אם ניתן

קרא עוד »
איך לבחור בגדים נוחים לתינוק
איך לבחור בגדים נוחים לתינוק

עולם הבגדים לתינוקות הוא עולם מרתק ומגוון, מלא צבעים, דוגמאות וחומרים רכים ונעימים. אך מעבר לחוויה האסתטית, בחירת בגדים נוחים לתינוק היא עניין בעל חשיבות

קרא עוד »