החשיבות של פינוי פסולת בניין בצורה חוקית ובטוחה

עבודות בנייה ושיפוצים מביאות איתן לא רק תוצאה חדשה ומשופרת, אלא גם כמות לא קטנה של פסולת. פסולת זו, הכוללת בטון, לבנים, עץ, מתכות ועוד, עלולה להוות סכנה סביבתית ובטיחותית משמעותית אם לא תפונה בצורה נכונה. בכתבה זו נדון בחשיבות פינוי פסולת בניין באופן חוקי ובטוח, תוך התמקדות בהשפעות הסביבתיות, הסכנות הבטיחותיות והחובות החוקיות המוטלות על כל אדם המבצע עבודות בנייה או שיפוצים.

 

פסולת בניין – מהי ומה עושים איתה?

פסולת בניין היא תוצר בלתי נמנע של כל עבודות הבנייה, השיפוץ וההריסה. היא מורכבת ממגוון חומרים, ביניהם בטון, לבנים, עץ, מתכות שונות, חומרי בידוד, זכוכית, פלסטיק, אדמה וחול. חשוב לציין שפסולת זו שונה מאשפה ביתית הן בהרכב החומרי שלה והן בדרכי הטיפול בה. פינוי פסולת לא נכון עלול להוביל לזיהום סביבתי, פגיעה בנוף וסכנות בטיחותיות, בניהן:

 

סכנה סביבתית

פסולת בניין, אם לא תפונה כראוי, עלולה להגיע לשטחים פתוחים, לגרום לזיהום קרקע ומים, לפגוע בנוף הטבעי ולפגוע במגוון בעלי חיים. בנוסף, פירוק של חלק מהחומרים הנמצאים בפסולת בניין עלול לשחרר גזים רעילים לאוויר, להחמיר את תופעת זיהום האוויר ולפגוע בבריאות הציבור.

 

סכנה בטיחותית

פסולת בניין, אם לא תפונה כראוי, עלולה להוות סכנה בטיחותית משמעותית. ערימות פסולת אלו עלולות להוות מפגע תנועה, להוות מקום מסתור עבור מזיקים ולמשוך ילדים סקרנים שעלולים להיפגע.

סילוק נכון

 

חובות חוקיות

חשוב לציין כי פינוי פסולת בניין בצורה לא חוקית מהווה עבירה פלילית. על פי חוק שמירת הניקיון, תשמ"ד-1984, חל איסור על השלכת פסולת בניין בשטחים פתוחים או בכל מקום אחר שאינו מורשה לכך. בנוסף, החוק מחייב את כל מי שמבצע עבודות בנייה או שיפוצים לדאוג לפינוי פסולת הבניין לאתר מורשה בלבד. פינוי פסולת בניין צריך להתבצע על ידי חברה מקצועית בעלת רישיון ממשרד להגנת הסביבה. חברות אלו אחראיות על מיון הפסולת, מיחזור החומרים הניתנים למיחזור והטמנה מסודרת של החומרים שאינם ניתנים למיחזור.

 

כיצד לבצע זאת בצורה נכונה?

לאחר איסוף פסולת הבניין, חשוב לפנות אותה בצורה אחראית וחוקית, כך תוודאו זאת:

  1. בחירת חברה מוסמכת – ודאו שאתם בוחרים חברה בעלת רישיון ממשרד להגנת הסביבה.
  2. מיון הפסולת – חברת הפינוי תבצע מיון קפדני, חלק ניכר מהפסולת ניתן למחזר.
  3. הובלה לאתר מורשה – כל סוג חומר יועבר לאתר הטמנה מתאים.
  4. קבלת אישור פינוי – ודאו קבלת אישור בכתב המאפשר פינוי לאתר מורשה.
  5. שמירה על הסביבה – פינוי אך ורק לאתרים מאושרים לפי הנחיות המשרד להגנת הסביבה.

 

לסיכום

פינוי פסולת בניין בצורה חוקית ובטוחה הוא לא רק עניין של אחריות סביבתית, אלא גם חובה חוקית. פינוי נכון של הפסולת ימנע זיהום סביבתי, יפחית את הסכנות הבטיחותיות ויסייע בשמירה על איכות החיים ועל בריאות הציבור.

מפגע סביבתי

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
עבודות בטון - מידע מקיף
עבודות בטון – מידע מקיף

עבודות בטון הן חלק בלתי נפרד מכל פרויקט בנייה או שיפוץ. הן כוללות יציקת בטון, עיבודו וגימורו, וכן פעולות נלוות כמו ניסור, קידוח והתקנת אביזרים.

קרא עוד »