3 סימנים שאתם צריכים ניתוח להחלפת מפרק הירך

מפרקי הגוף הם עניין חשוב, חלקים שנדרש להשקיע בהם טיפול ומחשבה. בעקבות  פעילויות יום יומיות, ביצועים ספורטיבים, שינויים שונים במצב הבריאות וגורמים נוספים, המפרקים השונים של הגוף נשחקים מאוד. חשוב ללמוד איך לטפל ולשמור אותם במצב בריא וטוב.

מקרים שונים ומכריעים יכולים להוביל את המפרקים השונים לחוסר תפקוד או פשוט לכאבים רבים – בין המפרקים, מפרק הירך עליו עומס רב כל היום. אז מהם 3 סימנים שיכולים לרמוז על הצורך בניתוח החלפת מפרק ירך?

 

לפני שמתחילים – מה ניתן לעשות לפני ניתוח?

מפרק הירך הוא המפרק המחבר בין האגן לעצם הירך. בעקבות מיקומו הוא נמצא תחת המון לחץ ועומס מכל פלג הגוף העליון במהלך היום. ביצוע אימוני ספורט בצורה לא מותאמת, מכה קשה או נפילה יכולים להוביל לכאבים ופגיעה בתפקוד המפרק – אך זה לא אומר שבהכרח יש צורך ממשי ומחייב בניתוח להחלפת מפרק הירך.

לעומת מקרים אלו, מקרים אחרים כמו מחלות ניווניות שונות ופגיעות קשות בסחוס יכולות להביא למצב בו נדרש ניתוח – וטיפולים תומכים אחרים יכולים לעשות מעט לטיפול במצב. למידע נוסף בנוגע לניתוח להחלפת מפרק ירך ניתן להגיע אל פרופ' רונן דבי.

לפני שנתחיל

מחלת רקע שמובילה לכאבי שחיקה

סימן אחד שיכול לגרום לחששות בנושא של צורך בהחלפת מפרק ירך זה הימצאות של מחלות רקע שונות. מחלות מסוימות, כמו מחלות אוטואימוניות שונות, יכולות לגרום לנזקים במפרק הירך – אך זה לא מצביע בהכרח על כך שיש צורך בניתוח.

לעומת זאת, מחלות ניוון שרירים יכולות לגרום לנזקים משמעותיים שיובילו לצורך בניתוח. כך למשל מחלת ניוון שרירים שמקושרת לפגיעה בסחוס, תוביל לכאבים שניתן לזהות – ומשם לקבוע אם המצב חמור מספיק ודורש ניתוח להחלפת מפרק הירך.

 

כאבים כרוניים ושונים באזור

מלבד אבחון של מחלות שונות, ניתן לשים לב לתסמינים שונים בלבד. כך למשל, כאבים שונים הקשורים לאזור המפרק יכולים להעיד על נזק חמור שיוביל לניתוח להחלפת המפרק. במידה וחווים כאבים כרוניים, כאבים חדים בעת ביצוע פעולות שונות, כאבי אגן ונוספים – כל אלה דורשים פניה לרופא, ויכולים פוטנציאלית להעיד על נזק שדורש ניתוח.

 

פגיעה בתפקוד

דבר נוסף שיכול להעיד על מצב המפרק הוא יכולת התפקוד היום יומית – במידה ויש קושי לבצע פעולות שונות כמו התכופפות, קשירת שרוכים, הרמת חפצים, תחושות של נוקשות האגן אפילו בעת שינה או הליכה ודברים נוספים – זה יכול להעיד על נזקים שונים. מפרק האגן אינו אמור למנוע פעולות בסיסיות שכאלו, כך שבמצבים שונים של פגיעות עמוקות יכולה להיות פגיעה בתפקוד – ועל כך צריך להתייעץ עם רופא מומחה.

 

לסיכום…

ישנם כמה סימנים ותסמינים שיכולים להעיד על פגיעות שונות במפרק הירך, ועל הצורך לבצע ניתוח החלפה. בכל מצב יש לפנות אל רופא מומחה בעת הופעה של כאבים שונים וחוזרים באזור, פגיעה ביכולת התזוזה או הנגישות וקיום מחלות רקע ניווניות.

כִּירוּרגִיָה

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
לידה שקטה והשלכותיה
לידה שקטה והשלכותיה

הלידה השקטה, המכונה גם הפלה טבעית לאחר השבוע ה-20 להריון, היא אירוע טראומטי הפוגע קשות בהורים ובמשפחה. היא מלווה בתחושות עמוקות של צער, אובדן, אשמה,

קרא עוד »
שתלים
מה התהליך של השתלת שיניים?

השתלת שיניים נחשבה עד לפני כמה שנים להליך מורכב ויקר במיוחד. לאחרונה אנו עדים לשינוי משמעותי בהקשר זה. שכן, פעולה זו הפכה לתהליך נפוץ ופשוט

קרא עוד »
כִּירוּרגִיָה
רשלנות רפואית בניתוח

ניתוחים נחשבים לפרוצדורה רפואית מורכבת ונפוצה שמתקיימת מידי יום בבתי החולים ומכונים רפואיים ברחבי הארץ. לצערנו, יש לא מעט אנשים שיוצאים מניתוחים שונים ומגלים שאירעה

קרא עוד »