6 עובדות שחשוב להכיר על חקירה במשטרה

זכותו של כל אדם להגן על עצמו ולשמור על זכויותיו במהלך חקירה משטרתית. עם זאת, רבים אינם מכירים את זכויותיהם ואת הדרכים בהן הם יכולים להגן על עצמם בעת חקירה. ידע בסיסי על תהליך החקירה והזכויות המוקנות לנחקר' יכול לסייע רבות בהתמודדות עם מצב מלחיץ זה. במאמר זה נסקור שש עובדות חשובות שכל אדם צריך להכיר לגבי חקירה במשטרה.

 

1 – זכות השתיקה

לכל נחקר עומדת הזכות לשתוק ולא להשיב על שאלות החוקרים. זכות זו מעוגנת בחוק וחשוב להכיר אותה. שתיקה אינה מעידה על אשמה, והימנעות ממתן תשובות יכולה למנוע מהנחקר להסתבך או לספק מידע מפליל שלא בכוונה. במקרים רבים, שתיקה עדיפה על דיבור בחקירה, בפרט כאשר הנחקר אינו בטוח מה לומר או חושש שדבריו יישמעו בצורה שלילית.

תהליך חקירה

 

2 – הזכות להיוועץ בעורך דין

לכל נחקר יש זכות להיוועץ עם עורך דין פלילי לפני ובמהלך החקירה. זכות זו חשובה מאוד, שכן עורך דין מנוסה יכול לספק ייעוץ חיוני לגבי האופן שבו כדאי לנהוג בחקירה ואילו זכויות עומדות לנחקר. עורך הדין יכול גם לפקח על התנהלות החקירה ולוודא שזכויות הנחקר לא נפגעות. חשוב לממש זכות זו ולהיוועץ בעורך דין בהקדם האפשרי כאשר מזומנים לחקירה.

 

3 – איסור על הפעלת אלימות או לחץ פסול

חוקרי המשטרה אינם רשאים להשתמש באלימות פיזית או מילולית או להפעיל לחץ פסול על נחקרים. כל התנהגות כזו אסורה בתכלית האיסור ומהווה עבירה פלילית. אם נחקר חש שהופעל עליו לחץ פסול או שהוא הוטרד בדרך כלשהי במהלך חקירה, עליו לדווח על כך מיד לממונים על החוקרים ולעורך דינו. תיעוד של אירועים אלו חשוב מאוד כדי שניתן יהיה להוכיח שנפגעו זכויות הנחקר.

 

4 – הצורך בצו חיפוש לתפיסת חפצים

המשטרה אינה מורשית לבצע חיפוש על גופו של נחקר או בביתו וברכושו ללא צו חיפוש מבית משפט. אם החוקרים דורשים לערוך חיפוש ללא הצגת צו, על הנחקר לסרב לכך בנימוס ולדרוש שיציגו בפניו צו רשמי. ביצוע חיפוש ללא צו מהווה פגיעה בפרטיות ועשוי להביא לפסילת הראיות שנתפסו. רק במקרים נדירים וחריגים מאפשר החוק חיפוש ללא צו.

אדם נחקר

 

5 – מעצר וזכויות העצור

חוקרי המשטרה רשאים לעצור אדם אם הם סבורים שיש ראיות מספיקות להוכחת אשמתו. עם הגעתו לתחנת המשטרה, חובה ליידע את העצור בדבר זכויותיו, ובהן הזכות להיוועץ בעורך דין והזכות לשתוק. העצור זכאי לקבל את כתב האישום נגדו בתוך 24 שעות וכן עליו להיות מובא בפני שופט להארכת מעצרו בתוך 24 עד 48 שעות. חשוב שעצור יכיר את זכויותיו וידרוש לממשן.

 

6 – תיעוד וידאו של החקירה

על פי חוק, המשטרה נדרשת לתעד בווידאו חקירות של חשודים בביצוע עבירות מסוג פשע. הקלטת הווידאו יכולה לשמש כראיה במשפט וחשוב לוודא שהיא אכן מתבצעת. הימנעות מצילום החקירה עשויה לפגוע באמינות הראיות שנאספו במהלכה. אם הנחקר מבחין שהחקירה אינה מתועדת, כדאי שיתעקש על כך וידרוש שההקלטה תחל מייד. במקרה של סירוב, יש לדווח על כך לעורך הדין בהקדם.

חֲקִירָה

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
בריונות באינטרנט
ככה תוכלו למנוע בריונות ברשת

בריונות רשת הפכה לתופעה נפוצה ובעייתית בעיקר אצל הדורות הצעירים יותר. אבל איך נלחמים בתופעה שפוגעת בכל כך הרבה אנשים? ראשית כדי למנוע בריונות ברשת

קרא עוד »
סיבות, ל
שלוש סיבות לשכור חוקר פרטי בגידות (ושלוש סיבות למה לא)

אזמההואחוקרפרטיבגידות, ומתילרובמשתמשיםבו? חוקרמסוגזהלרובמושכרבמקבילאולפניהליךמשפטינגדבןאובתזוגכאשרישנוחשדשלבגידה. הרבהפעמיםהחשדבבגידהמלווהבחשדבגניבתכסףבמקביל, ואףהיומקריםשהתגלומשפחותשלמותשקיימותבסודמבןאובתהזוג. המטרהשלהשימושבחוקרהיאלרובלעקובאחריהחשוד, במטרהלהשתמשבמידעבמשפטכדילקבלבחזרהכסףשנגנבאוזכאותעלהילדים.    סיבה ראשונה לשכור חוקר פרטי: בשביל הילדים כנראה תסכימו שזו הסיבה הכי חשובה שלנו כאן, וזה גם

קרא עוד »